ul. Szubińska 47,
85-312 Bydgoszcz

Pon-pt: 8:00 – 20:00,
Sob : 9:00 – 13:00

605 183 118

siboinstytut@gmail.com

Dlaczego warto zgłosić się do dietetyka?

Dietetyk jest najczęściej postrzegany jako osoba zajmująca się wspieraniem w procesie odchudzania. Oprócz wspomagania w utracie masy ciała jego  zadaniem jest także:

  • prowadzenie profilaktyki chorób dietozależnych, 
  • wspieranie leczenia różnych jednostek chorobowych odpowiednio zbilansowaną dietą, 
  • edukowanie w zakresie zdrowego odżywiania. 

Posiada on szeroką wiedzę na temat żywienia, połączoną z informacjami medycznymi, anatomicznymi czy psychologicznymi. Wyróżnia się trzy rodzaje specjalistów:

  • Dietetyk kliniczny – specjalizuje się aspektami zdrowotnymi i pomaga osobom chorym w procesie leczenia,
  • Dietetyk sportowy – zajmuje się on żywieniem sportowców, pomaga im dobrać dietę odpowiednią do osobistych potrzeb i uprawianych dziedzin sportu,
  • Psychodietetyk – wspomaga osoby z problemami psychicznymi z niewłaściwą masą ciała i zaburzeniami odżywiania np. anemia, bulimia, anoreksja.

Czy warto iść do dietetyka?

Do dietetyka wybierają się osoby, które najczęściej chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Na takiej wizycie specjalista pomoże ustalić przyczynę problemów z otyłością, a nawet z niedowagą! Dietetyk wdroży zmiany z jadłospisie, suplementację  i wskaże niezdrowe produkty zabronione, zależne od indywidualnego przypadku. 

Dietetyk często jest pierwszą osobą, która diagnozuje lub ukierunkowuje niektóre schorzenia, takie jak celiakia lub nietolerancja pokarmów (glutenu, histaminy). Doświadczony specjalista pomoże również dopasować dietę osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub zapaleniem tarczycy Hashimoto. 

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka rozpoczyna się zawsze od szczegółowego wywiadu. Można spodziewać się pytań m.in. o tryb życia, o prace, o aktywność fizyczną, jakość snu czy poziom stresu. Padną także pytania o przyzwyczajenia dietetyczne i ulubione potrawy. Jeśli występuję choroby o podłożu ostrym lub przewlekłym warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, która poświadcza owe schorzenie.

Specjalista dietetyk w naszym SIBO Instytucie po wnikliwym wywiadzie zleca pomiary w postaci analizy składu ciała. Służy do tego specjalistyczna waga, która dzięki impulsom elektrycznym mierzy ilość tłuszczu w organizmie, podaje też masę kości i mięśni, poziom nawodnienia i zapotrzebowanie na energię. Poznanie wszystkich tych parametrów pomoże dobrać najodpowiedniejszy sposób żywienia oraz śledzić efekty terapeutyczne.

Nasi dietetycy w SIBO Instytucie chcą jak najlepiej pomóc swoim pacjentom, dlatego warto kierować wszelkie pytania i wątpliwości. Taka wizyta z dietetykiem różni się od np. wizyty u lekarza – jest tam ona bardziej swobodna. 

Jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka?

Przed taką wizytą najważniejsze jest wziąć ze sobą badania diagnostyczne i wszelkie dokumenty hospitalizacji. Jeśli nie posiadasz badań z krwi sprzed maksymalnie 3 miesięcy to  to warto wykonać podstawowy pakiet. Obejmuje on morfologię, lipidogram (triglicerydy,cholesterol), poziom cukru i próby wątrobowe (ASPAT, ALAT). 

Warto również przygotować listę leków i suplementów, o ile przyjmujemy je stałe lub przez jakiś czas. 

Dla naszych specjalistów kluczowym są preferencje pacjenta do ulubionych potraw i produktów.

Jakie korzyści niesie ze sobą opieką dietetyczna ? 

1. Możesz być pewny że zalecenia będą przygotowane indywidualnie pod Ciebie

Aktualnie informacje na temat zdrowego odżywiania można znaleźć niemal wszędzie: w internecie, prasie, telewizji, czy książkach. Niestety, nie zawsze są one zgodne z prawdą. Bez wątpienia można natknąć się na rzetelne porady, jednak odniesione są do ogółu populacji. Natomiast specjalista dietetyk poprzez dokładny wywiad, na podstawie którego dopasuje zalecenia żywieniowe pod Twój stan zdrowia (zdiagnozowane choroby, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przebyte operacje). Weźmie pod uwagę wykonywaną pracę zawodową, poziom aktywności fizycznej, indywidualne preferencje oraz oczekiwania. Podsumowując podejdzie do przypadku holistycznie. Jeśli celem wizyty będzie np. utrata masy ciała, rozpisując dietę nie skupi się tylko na liczbie kalorii, tylko dodatkowo weźmie pod uwagę jednostki chorobowe.

2. Nauczysz się zdrowych nawyków żywieniowych

Wiele z Nas zna podstawowe zasady zdrowego żywienia, jednakże nie udaje się wdrożyć ich w życie na dłużej. Podczas konsultacji stopniowo zastępujemy stare przyzwyczajenia nowymi dobrymi nawykami. To jeden z najważniejszych elementów całej dietoterapii, dzięki któremu po zakończonej współpracy utrzymasz jej efekty. 

3. Jadłospis dietetyczny będzie dopasowany indywidualnie do Twoich potrzeb

Specjalista dietetyk w SIBO Instytucie ułoży zbilansowany jadłospis, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Będzie on uwzględniał nie tylko stan zdrowia, ale także:

  • wykonywaną pracę, 
  • godziny przyjmowania posiłków, 
  • ilość czasu przeznaczoną na ich przygotowanie, 
  • uwzględni umiejętności i preferencje kulinarne.

4. Otrzymasz wsparcie i motywację ze strony opiekuna

Spotkania co 2-4 tygodnie pomogą utrzymać motywację i rozwiązywać napotkane problemy podczas stosowania diety. Zdarza się, że trzeba modyfikować jadłospis w trakcie jego stosowania np. ze względu na brak zainteresowania, występują problemy kulinarne, sytuacja życiowa.

5. Zaoszczędzony czas

Od dietetyka w SIBO Instytucie otrzymasz zalecenia żywieniowe, jadłospis wraz z przepisami. To pozwoli zaoszczędzić czas i uprości zakupy w sklepie, układanie jadłospisu i planu żywieniowego. 

Podsumowanie

Specjaliści zajmujący się dietetyką najczęściej kojarzeni są jako fachowcy od odchudzania. Profesjonalne podejście umożliwi dobrać dietę pod konkretny przypadek. W naszym SIBO instytucie oferujemy szereg usług. Zapoznaj się z naszą ofertą dietetyczną i umów się do specjalisty dietetyka już teraz! Zatroszczą się o Ciebie wykwalifikowani specjaliści. 

Polecane wpisy